نحوه استفاده و تمیز کردن صحیح اجاق گاز

برای جلوگیری از برخی حوادث و مشکلات لازم است اصول استفاده صحیح از اجاق گاز را بدانیم. در ادامه به اصول استفاده صحیح از اجاق گاز می پردازیم.

 • قبل از اینکه گاز را باز کنید، کبریت را روشن نمایید. اگر قبل از روشن کردن کبریت گاز باز شده باشد ممکن است با روشن شدن کبریت، تجمع گاز باعث آتش سوزی شود.

 • شعله ی گاز باید آبی بسوزد. هنگامی که گاز به صورت کامل بسوزد، شعله به رنگ آبی است. اکسیژن کمک می کند تا گاز به طور کامل بسوزد. هر متر مکعب گاز در هنگام سوختن نیازمند تقریبا ۱۰ متر مکعب هوا است و رنگ شعله هر چه قدر آبی تر باشد دلیل بر این است که هوای کافی به سوخت رسیده است. رنگ شعله وقتی زرد باشد به این معنا است که عمل احتراق به صورت ناقص صورت گرفته است. از عوامل زرد سوختن شعله می توان به وجود ناخالصی در گاز مصرفی، نا مناسب بودن مکش دودکش و … اشاره کرد.
 • هیچ وقت با ظروف سنگین روی اجاق گاز ضربه وارد نکنید. بسیاری از افراد تعمیرکار اجاق گاز این عامل را سبب خرابی اجاق گاز می دانند.
 • در صورتی که چربی یا روغن روی اجاق گاز ریخت و آتش گرفت، ابتدا شیر منبع را ببندید سپس آتش را با استفاده از خاموش کننده یا یک پارچه ی ضخیم و خیس خاموش کنید.
 • تا جاییکه امکان دارد از اجاق گازهای دارای ترموکوپل (از قطعات ایمنی است که بلافاصله بعد خاموش شدن شعله، گاز را قطع می کند) استفاده نمایید.
 • هرگز ظروف خیلی سنگین را روی اجاق قرار ندهید، توجه داشته باشید ظرف با شیلنگ گاز فاصله ی مناسب و استاندارد را داشته باشد.

 • ذرات اضافه ی غذا روی مشعل ها مانع از عملکرد صحیح اجاق گاز می شود، مشعل های گاز و شعله پخش کن ها را هفته ای یک یا دو مرتبه نظافت کنید این کار علاوه بر بالا بردن ایمنی، به کاهش مصرف گاز هم کمک شایانی می کند.
 • مواظب باشید که روی اجاق گاز، غذا نریزید زیرا علاوه بر مسائل بهداشتی، در صورت نداشتن استانداردهای ایمنی می تواند منجر به نشت گاز و خطرات بعد از آن شود.
 • در صورت صدمه رسیدن به شیلنگ گاز حتما به نکاتی که در اصول ایمنی نصب اجاق گاز بیان کردیم، عمل کنید.
 • هرگز اجازه ندهید افراد بدون مهارت و کودکان به اجاق گاز دست بزنند، می توانید با آموزش اصول استفاده صحیح از اجاق گاز به آنها از برخی خطرات جلوگیری کنید.
 • در هنگام شستشوی مشعل ها و سینی های اطراف هرگز از سیم ظرفشویی استفاده نکنید. می توانید به جای آن از یک پارچه نم دار و مواد شوینده کمک بگیرید و بعد سینی را خشک کنید. استفاده از سیم ظرفشویی باعث می شود که سطح سینی دیگر حالت صاف و مسطح قبل خود را نداشته باشد.

تعمیر تخصصی اجاق گاز

تعمیر لوازم خانگی در تهران (در محل)

جهت نصب، سرویس و تعمیر لوازم خانگی خود با متخصصین آکوسرویس تماس بگیرید: تلفن: ۳۳۰۰۰۹۴۴-۰۲۱

آکو سرویس متخصص تعمیر انواع لوازم خانگی (هود ، فر ، اجاق گاز، ماکروفر ، ماکروویو و …)در تمام نقاط شهر تهران بصورت ۲۴ ساعته

تعمیر لوازم خانگی در شمال تهران، تعمیر لوازم خانگی در غرب تهران، تعمیر لوازم خانگی در شرق تهران، تعمیر لوازم خانگی در جنوب تهران.

آکو سرویسآکوسرویساجاق گازتعمیر اجاق گازتعمیر در منزلتعمیر لوازم خانگیتعمیر لوازم خانگی در تهرانتعمیر لوازم خانگی در محلتعمیر لولزم خانگی در منزل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *